Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Ponad pięćset lat. Dokładnie taką pyszną oraz wartościową historią może podzielić się z nami zupa cebulowa serwowana w francuskich trattoriach już od XV wieku. Rozpowszechniona dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi oraz rewolucji podróżniczej, podbiła wiele państw, w których stała się jednym z podstawowych, rozgrzewających dań, cieszących się wyjątkową popularnością zwłaszcza w chłodniejszym, jesienno-zimowym okresie. Jej niepodważalną zaletą jest wszechstronność oraz otwartość smaku: świetnie komponuje się z całą gamą dopełniających jej aromat dodatków, takich jak grzyby, ser, masło, tymianek czy wytrwane wino. Tak przygotowany posiłek nie tylko zaspokajał głód i pragnienie wszystkich francuskich warstw społecznych - od elit do prostej gawiedzi - ale również działał korzystnie na sen oraz z powodzeniem rozgrzewał ludność w mroźne, grudniowe dni.
Zupa cebulowo-grzybowa zapiekana z ciastem francuskim - uniwersalny przepis na każdą kieszeń
W wielu książkach kucharskich można odnaleźć interesujące interpretacje oraz podejścia do przygotowania tego dania. Tradycyjnie zupa cebulowo-grzybowa powinna składać się z białej, dojrzałej cebuli oraz klasycznego bulionu warzywnego. W praktyce jednak często można natknąć się na przepisy zawierające jej czerwoną, delikatniejszą wersję. Konkretne dania mogą również różnić się między sobą bogactwem dodatków: masło klarowane i oliwa, wytrwane wino i jego brak, dorodne borowiki i pieczarki, włoski parmezan i francuska groviera - możliwości są nieograniczone i, dzięki kompleksowości cebulowego aromatu, podyktowane gustami kucharza. Ponadto zupa grzybowo-cebulowa może pochwalić się nienaganną szybkością jej przygotowania oraz zachwycającą uniwersalnością jej podania i wykonania: sprawdzi się zarówno na nieformalnym, rodzinnym stole, jak i na wykwintnym, oficjalnym bankiecie.
Zupa cebulowo-grzybowa zapiekana pod ciastem francuskim - przygotowanie
Jednym z powodów, dla których zupa cebulowo-grzybowa pod pierzynką z ciasta francuskiego jest tak uwielbiana przez miłośników rozgrzewających dań, jest prostota jej przygotowania. Wystarczy obrać cebulę, pokroić ją w cienkie półplasterki i dusić z masełkiem na wolnym ogniu przez 1,5 - 2 godziny. Po tym czasie należy podlać ją białym winem, rozpuścić w 0,5 l wody Bulion warzywny WINIARY i gotować całość jeszcze przez pół godziny. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 200℃ i, stosując się do załączonej na opakowaniu instrukcji, Zupę borowikową Szlachetne Smaki WINIARY rozprowadzamy w 0,5 l zimnej wody i przelewamy do rondla z cebulą. Tak przygotowana zupa cebulowo-grzybowa powinna zostać przelana do żaroodpornych miseczek i posypana listkami tymianku. Rozwinięte ciasto francuskie należy rozwinąć i pokroić w kwadraty nieco większe niż miseczka, a wycięte płaty ciasta rozłożyć na naczyniu delikatnie dociskając do niego ich brzegi. Po 15 minutach w piekarniku, zachwycająca zupa cebulowo-grzybowa zapiekana z ciastem francuskim jest gotowa do podania. Smacznego!
Cebulę obierz i pokrój w cienkie półplasterki. Przełóż do głębokiego rondla z masłem i duś na wolnym ogniu 1,5 – 2 godziny.
Podlej cebulę białym winem i zagotuj. Następnie dolej rozpuszczony w 0,5 l wody Bulion warzywny WINIARY i gotuj całość jeszcze pół godziny.
Zupę borowikową Szlachetne Smaki WINIARY rozprowadź w 0,5 l zimnej wody. Przelej do rondla z cebulą i gotuj przez chwilę. W tym czasie nagrzej piekarnik do 200℃.
Gotową zupę przelej do żaroodpornych miseczek i posyp ją listkami tymianku.
Ciasto francuskie rozwiń i pokrój w kwadraty nieco większe niż miseczki. Na każdą miseczkę nałóż ciasto płat ciasta i delikatnie dociśnij do brzegów miseczek.
Zapiekaj 15 minut. Podawaj zaraz po przygotowaniu.